Baktérie sú všade okolo nás – viete, čo sú ich najhoršie zdroje?

Baktérie sú všade okolo nás – viete, čo sú ich najhoršie zdroje?

Baktérie sú všade okolo nás – viete, čo sú ich najhoršie zdroje?

Udržať si čistotu v domácnosti chceme všetci. Väčšina ľudí považuje za najšpinavšie veci toaletu a mop. Pravda je však trochu iná. 

Podľa prieskumov je na tom s hygienou najhoršie kuchynská špongia, v ktorej majú baktérie doslova raj. Teplé a vlhké prostredie sú pre baktérie totiž ideálnym prostredím. Neváhajte ju preto vložiť do umývačky spolu so špinavým riadom aj 2-3 krát týždenne, alebo ju namočte do vriacej vody, vysoká teplota dokáže baktérie zničiť. A pravidelne ju vymieňajte, ideálne každé 2-3 týždne.

Rovnako si dajte pozor aj na kuchynský drez. Nečistoty a mastnoty, ktoré sa ukladajú po jeho obvode, sú ložiskom baktérií. Rovnako je na tom drezové sitko a odkvapkávač na príborník, v ktorom sa naspodu môžu tvoriť plesne vďaka stojacej vode. Použite univerzálny čistiaci prostriedok a čistite tak často, ako sa len dá. Prevenciou proti tvorbe baktérií je pravidelné vylievanie vody po tom, ako odložíte riad.

Nebezpečenstvo pre Vaše zdravie predstavujú aj  silikónové spoje medzi umývadlami, vaňami a obkladačkami. Vďaka neprestajne vlhkým podmienkam sú ideálnym domovom baktérií a plesní. Preto tieto spoje pravidelne čistite protiplesňovými prostriedkami a nebojte sa použiť kefku, ktorá sa často dostane aj na miesta, kde sa handrička nezmestí. Vďaka pravidelnej dezinfekcii nebudú mať baktérie a plesne šancu na prežitie.

Najhorším “prekvapením” sú však počítačová klávesnica, myš a mobilný telefón. V malých medzerách medzi tlačidlami, krytom na baterku či otvormi s reproduktorom a mikrofónom si spokojne prežívajú milióny baktérií a plesní. Jednak preto, že “logicky” máme pocit, že špina sa tu usadiť nemôže a jednak preto, lebo čistenie týchto vecí je náročné a príliš sa nám do toho nechce.
Takže pred tým, než sa opäť dotknete kláves alebo si priložíte mobil k tvári, nebojte sa opatrne použiť vysávač. Následne handričku namočte do alkoholu zriedeného vodou a jemne vlhkou handričkou utrite, čo sa dá. Verte, že Vaše zdravie sa Vám poďakuje.

Na našej stránke používame Cookies

Prosím potvrďte používanie Cookies, ktoré zlepšujú funkčnosť našej stránky. Môžete aj odmietnuť a prezerať si stránku bez nich, niektoré funkcie však nemusia fungovať správne.