Ako si zariadiť praktickú kuchyňu?

Ako si zariadiť praktickú kuchyňu?

Ako si zariadiť praktickú kuchyňu?

Zariaďujete svoje prvé bývanie alebo máte potrebu preorganizovať si domácnosť úplne nanovo? Kuchyňa zvykne predstavovať najväčší problém, a to z jednoduchého dôvodu – všetci ju chceme mať funkčnú, no zároveň chceme, aby dobre vyzerala a mali sme z nej radosť počas každodenného používania. Najdôležitejšie je mať správne vybavenie, ktoré vám prácu v kuchyni zjednoduší a urýchli. Prinášame vám zoznam vecí, ktoré by u vás určite chýbať nemali.

 

 

Poháre a šálky

V prvom rade si zadovážte poháre, lebo bez vody predsa nevieme existovať. Zvoľte sklo, pre naše zdravie, narozdiel od plastu, nie je škodlivé. Pri výbere šálok myslite na to, aké nápoje pijete – začínate deň veľkou šálkou čaju alebo menšou kávou? Alebo preferujete espresso? A čo podšálky –  považujete ich za potrebné?

XXL šálka na čaj je ideálnym riešením pre všetkých, ktorí začínajú či končia deň veľkou šálkou čaju. Do tejto sa zmestí až 700ml.

Čajník

Premyslite si, či chcete čajník z číreho skla alebo z kameniny, tie bývajú väčšinou celkovo odolnejšie proti rozbitiu. Pri čajníku je dôležité, aby mal dobrý rozlievač. Ak preferujete sypané čaje, k dispozícii sú aj čajníky, ktorých súčasťou sú sitká.

French press

Ideálny doplnok na prípravu sypanej kávy. French press je pohodlný a jednoduchý na použitie i čistenie. Pri výbere zvážte veľkosť, akú naozaj využijete.

Džbán alebo karafa

Nevyhnutnosť na dodržiavanie pitného režimu. Karafu alebo džbán vyberajte si podľa možnosti zo skla, ktoré neškodí zdraviu ani keď je vystavené teplu a slnku.

Taniere a príbory

Porcelán alebo kamenina? Koľko ľudí zvyčajne u vás v domácnosti jedáva? Zvážte, čo všetko potrebujete na stolovanie a servírovanie jedla. Pri výbere dajte pozor aj na to, aby bol riad vhodný do umývačky, ak ju doma máte.

Misky a misy

Pri varení a pečení sú misky nepostrádateľné. Ak máte málo priestoru, vyberte si také, ktoré možno použiť aj na servírovanie šalátov či iných jedál. Alebo spojte viac produktov do jedného a vyberte si sadu Nest – misky s odmerkami, ktoré vyzerajú úplne dokonale.

Krájacie dosky

Hygiena je prvoradá. Voľte set farebne odlíšených krájacích dosiek, ktoré zabraňujú kontaminácii medzi jednotlivými druhmi potravín. Sety Index od firmy Joseph Joseph sú dostupné v mnohých veľkostných a farebných prevedeniach. Pokiaľ často pracujete s mäsom, ideálne pre vás budú dosky so zvýšeným okrajom, ktoré zachytávajú šťavu.

Kuchynské náradie

Lyžice, naberačky, obracačky, varešky…  To všetko je kuchynské náradie. Ak máte radi prírodné materiály, zvoľte drevo. Myslite však na to, že je náročnejšie na údržbu a z hygienického hľadiska má kratšiu trvácnosť. Plastové a kovové kuchynské náradie je vhodné aj do umývačky. Skvelý nápad je napríklad set náradia Elevate od firmy Joseph Joseph, ktorý obsahuje najdôležitejšie kusy špeciálne navrhnuté tak, aby ste ich počas varenia mohli odložiť na kuchynský povrch bez toho, aby s ním prišli do kontaktu.

Nezabúdajte tiež na kliešte a stierku, ktorá neraz zachráni drez od kopy lepkavého cesta.

Nože a príbory

Do nožov sa oplatí investovať. Nie je totiž nič frustrujúcejšie, než snažiť sa nakrájať zrelú rajčinu s nožom tupým ako motyka. Pri kúpe sa sústreďte na rôzne veľkosti, malé nožíky sú vhodné na ovocie či zeleninu, väčšie na mäso. Nôž so zúbkami je, naopak, ideálny na chlieb. A nezabúdajte na syry a ryby, ktoré si tiež vyžadujú špeciálne čepele. Pri nožoch aj pri príboroch dajte pozor, aby mali vhodný tvar a dobre sa držali v ruke.

Škrabka na zemiaky (a zeleninu)

Pri výbere škrabky myslite na to, ako ju držíte v ruke – vyhovuje vám viac klasický rovný tvar, alebo rozšírený ypsilonový?

Cedník a sitko

Áno, je medzi nimi zásadný rozdiel. Cedník má väčšie diery a je vhodnejší napríklad na zeleninu a ovocie alebo veľké cestoviny. Sitko, naopak, používame pri niťovkách, na preosiatie múky, na drobné obilniny. Ak potrebujete úšetriť priestor, k dispozícii sú skladacie cedníky, ktoré sa rozložia úplne naplocho.

Strúhadlo

Stačí vám iba obyčajné ploché strúhadlo, alebo využijte väčšie, ktoré dokáže potraviny strúhať na rôzne veľkosti podľa potreby? Premyslite si, na čo strúhadlo budete potrebovať. Niektoré majú dokonca aj veľké ploché čepele na strúhanie syrov.

Otvaráky

Drobnosť, bez ktorej sa nezaobídete. Otvárakov je viac – ten na konzervy, otvarák na fľaše alebo vývrtka. Zatláčanie korkov do fliaš už máme predsa za sebou.

Pretláčač na cesnak

Pri jeho výbere sa sústreďte na celkový mechanizmus. Dá sa pretláčač rozmontovať, má vyberateľné vnútro? Koľko cesnaku sa dnu zmestí? Skúmajte aj to, ako sa dá rozobrať a umyť, niektoré modely pri čistení predstavujú hotové peklo.

Pretláčač na zemiaky

Ak chcete šetriť miestom v zásuvke, skúste napríklad pretláčač, ktorý sa dá zložiť naplocho. Veľmi dôležité je, aby mal pohodlnú rúčku.

Metlička na šľahanie

Či už je to cesto, vajíčka či šľahačka, bez metličky sa v kuchyni iba ťažko zaobídete. Od firmy Joseph Joseph existuje rozkladacia varianta, ktorá šetrí v zásuvke miesto.

Odšťavovač na citrusy

Vyberte si taký odšťavovač na citrusy, ktorý zachytáva kôstky a nemusíte ich následne loviť von z čaju či limonády.

Sitko na čaj

Pre milovníkov sypaných čajov je to nevyhnutnosť. Hľadajte sitko z kovu alebo z nezávadného plastu s dostatočne dlhou stopkou alebo retiazkou.

Naparovač

Časy, keď sme naparovač poznali iba na naparovanie knedle sú dávno preč. Dnes je príprava jedla na pare úplne bežná a prospešná pre naše zdravie.

Naparovače na hrnce Nest Steam, sada 3ks.

Odmerky

Zvoľte si menšie lyžičkové odmerky, ktoré využijete na malé množstvá a rovnako i väčšiu, nádobkovú odmerku – tá je vhodná na múku, cukor, tekutiny… Skontrolujte, či má protišmykové nožičky, pohodlnú rúčku a ideálne aj rozlievačik, ktorý veľmi uľahčuje prácu.

Mlynčeky na korenie a soľ

Možno sa vám zdá, že mlynčeky sú zbytočnosť. Ale verte, že chuť čerstvo namletého korenia a soli sa nedá porovnať s tým, čo vysypete zo supermarketového vrecka. Ak sa vám nechce mlieť manuálne, skúste elektrický mlynček.

Nožnice na bylinky

Lebo opäť, čerstvá bylinka chutí úplne inak ako sušená. Na bylinky existujú špeciálne nožnice s viacerými čepeľami, ktoré ich nastrihajú veľmi rýchlo a rovnomerne.

Nádobky a dózy

Na odkladanie suchých potravín sú ideálne sklené alebo plechové dózy, ktoré majú prípadne priehľadné okienko, aby ste videli obsah. Na odkladanie čerstvých potravín zvoľte sklo alebo plast, veľa dóz má antibakteriálne vlastnosti, vďaka čomu udržia potraviny čerstvé po dlhšiu dobu.

Sklená dóza Sea Aqua s korkovým uzáverom sa vyrába v nádhernej modrej alebo zelenej farbe. Dózu možno zároveň použiť aj ako masívnu vázu.

Podnos

Dopredu si premyslite, na čo chcete podnos používať a podľa toho vyberte veľkosť. Myslite i na to, že podnosy s rúčkami sa prenášajú jednoduchšie.

Hrnce a panvice

Verte, že do hrncov sa oplatí investovať. Teflónový povrch je síce pohodlný na používanie, ale často je odsudzovaný za škodlivý dopad na ľudské zdravie. Toto platí najmä v prípadoch, ak je povrch hrnca či panvice poškriabaný. Ak je to možné, vyberajte si radšej keramické, kamenné alebo kvalitné kovové hrnce.

Chlebník

Uschovávať chlieb v plastovej taške naozaj nie je výhra. V elegantnom a štýlovom chlebníku ho schováte a vytvoríte mu prostredie, v ktorom vydrží čerstvý dlhšie. Veľa chlebníkov je dnes multifunkčných a ich veká slúžia zároveň ako krájacie dosky na chlieb.

Žmýkačka na šalát

Odstreďovacia sušička na šalát je jeden z najlepších pomocníkov v kuchyni. Prepláchnite v nej šalát a pomocou odstredivej sily ho vysušte a servírujte.

Odkvapkávač

Jedným z kľúčových produktov v kuchyni je odkvapkávač na riad. Hoci máte umývačku, vždy sa u vás nájdu kusy, ktoré si jednoducho vyžadujú ručné umývanie. Hľadajte odkvapkávač, ktorý je praktický a dokáže poňať poháre, taniere, príbory aj väčšie veci. Ak potrebujete šetriť miestom, rozhodnite sa pre odkvapkávač, ktorý sa dá zložiť na minimálnu veľkosť v prípade, že ho práve nepoužívate.

Rukavica na horúce

Popáleniny či obareniny v kuchyni nie sú ničím výnimočným. Rukavica však nehodám v mnohých prípadoch dokáže predísť.

Podložka pod horúce

Drobnosť, ktorá sa mnohým zdá ako zbytočná, ale teplovzdorná podložka vás dokáže ušetriť zničenej kuchynskej dosky.

 

 

Na našej stránke používame Cookies

Prosím potvrďte používanie Cookies, ktoré zlepšujú funkčnosť našej stránky. Môžete aj odmietnuť a prezerať si stránku bez nich, niektoré funkcie však nemusia fungovať správne.