Ako jednoducho docieliť perfektnú chuť vína?

Ako jednoducho docieliť perfektnú chuť vína?

Ako jednoducho docieliť perfektnú chuť vína?

Aby pitie vína bolo skutočným obradom a mali ste z neho čo najväčší pôžitok, mali by ste si zvyknúť dodržiavať pár zásad.

Pri červených vínach sa odporúča dekantácia. V praxi tento výraz znamená, že víno otvoríme, prelejeme do karafy a necháme ho na určitú dobu doslova “dýchať”. Počas tohto času sa dokážu uvoľniť arómy a chute a pri starších vínach sa oddelia sedimenty. Vďaka tomu si víno dokážeme vychutnať omnoho intenzívnejšie. Samozrejme, dôležitá je aj estetickosť servírovania. V nádhernej sklenej karafe vnímame farbu vína už pred, i počas jeho servírovania. Rozumieme však aj tomu, že nie vždy je čas a možnosť vína dekantovať práve takto. Existuje preto riešenie vo forme prietokového dekantéra, ktorý túto úlohu zvládne okamžite. Ide o malý elegantný doplnok do domácnosti, no bez problémov ho môžete so sebou vziať na piknik, oslavy či kdekoľvek vám napadne. Prietokový dekantér nájdete tu: https://designea.sk/obchod/magic-decanter-prietokovy-dekanter-na-vino/ Majte na pamäti tiež, že červené víno je ideálne piť teplejšie, skúste ho udržiavať pri teplotách 12-18 stupňov.

Manipulácia a servírovanie bieleho vína je všeobecne jednoduchšia. Ideálna teplota je 8-12 stupňov. Poháre na biele vína sú tvarovo užšie než poháre na červené vína. Čo sa týka samotného nalievania, lejte víno do stredu a nalievajte ho menej a častejšie, aby sa príliš neoteplilo. Pre prípad, že ste víno nestihli predom zachladiť, dá sa situácia zachrániť pomocou chladiacich guľôčok alebo chladiacich rozlievačov, oba nájdete tu: https://designea.sk/kategoria-produktu/kuchyna/drinky-a-napoje/

Viac podrobnejších informácií, najmä o odporúčaných teplotách servírovania, nájdete tu: https://www.wineware.co.uk/decanting/perfect-drinking-temperature-for-wine

Nazdravie, a pite vždy s rozumom!

 

Na našej stránke používame Cookies

Prosím potvrďte používanie Cookies, ktoré zlepšujú funkčnosť našej stránky. Môžete aj odmietnuť a prezerať si stránku bez nich, niektoré funkcie však nemusia fungovať správne.